SCrum Warsaw
Workshop #1

21-22 września

Brain Embassy, ul. Postępu 15

Add to Calendar

Niezależne warsztaty Scrum/Agile/Turkus/Samoorganizacja
To jest MasterClass - 3 godzinne piguły wiedzy.

Dobrze przygotowany 3 godzinny warsztat daje więcej WARTOŚCI niż całodniowe szkolenie.
Mateusz Żeromski
#agiletothebone

Dlaczego?

Od kogo mamy się uczyć? Najlepiej do specjalistów, od ludzi z wiedzą, głęboką w danym temacie. Scrum Warsaw to niezależna przestrzeń, kuźnia wiedzy, warsztat nad warsztaty. Szukamy wartości.

Idea

Stworzenie przestrzeni pozwalającej zrealizować idee „multilearning” w dużej skali. Poszukujemy specjalistów chętnych do dzielenia się wiedzą. Ci specjaliści są wśród nas.

21 września - dzień 1/2

Sala A

9:00 / 13:00

Turkusowe Samozarządzanie

Przetestuj Turkusowe Samozarządzanie: Od EGO-zespołu Do ECO-Zespołu
Marek Wzorek
linkedin.com/in/marek-wzorek/

Podczas warsztatu przetestujesz i poczujesz na własnej skórze jak to jest pracować w samozarządzającym się zespole. Zbudujesz wspólnie z innymi uczestnikami warsztatu przykładową firmę i przeprowadzisz trzy kluczowe spotkania które pozwolą Ci budować samozarządzającą się organizację:

– spotkanie dzienne (Daily) na którym doświadczysz jak szybko i sprawnie omówić najważniejsze sukcesy i nauki codziennej pracy oraz wymienisz się sprawnie wiedzą w zespole,

– spotkanie tygodniowe (Weekly) na którym sprawnie omówicie postępy w realizacji głównych projektów oraz procesów biznesowych,

– spotkanie strategiczne (SAR – Strategic Attention Review) podczas którego będziesz mógł dokonać znaczących zmian, na przykład zmienić swoją rolę w organizacji lub zmienić strukturę firmy.

Poza tym, dowiesz się jakie są 3 filary turkusowych organizacji i jak transformować kulturę firmę do turkusowej organizacji, między innymi z wykorzystaniem metody Od EGO-Zespołu Do ECO-Zespołu oraz wykorzystywać Układ Solarny jako elastyczną i turkusową strukturę organizacyjną

13:00 / 17:00

Jira dla Scrum

Jira dla Scrum Mastera, Product Ownera i Project Managera
Błażej Borucki
linkedin.com/in/blazejborucki/

Praktyczne wykorzystanie Jiry w pracy SM, PO i PM. Zastosowanie przy zarządzaniu dużą liczba historyjek, wieloma projektami, raportowaniu pracy wielu zespołów scrumowych, współpracy z innymi jednostkami, zastosowaniu jiry w raportowaniu na różnych poziomach abstrakcji. Wymagana jest wiedza podstawowa o Jira (tworzenie ticketów, zarządzanie backlogiem i sprintami).

Sala B

9:00 / 13:00

eXpoloracja wiedzy

Kiedy wymagania są wystarczająco dobrze zdefiniowane?
Rafał Maciąg
linkedin.com/in/rafalmaciag/

W jaki sposób zbierać wymagania? Kiedy wymagania są wystarczająco dobrze zdefiniowane? W jaki sposób przeprowadzić dyskusję (brainstorming) w zespole by efektywnie eksplorować nieodkrytą wiedzę? Na warsztacie wprowadzimy do różnych metod/technik zbierania wymagań: EventStorming, EventModeling, Specification by example i Ghierkin, Mockups. Powiemy również o powiązaniu z metodykami takimi jak DDD/BDD oraz filozofią stojącą za CQRS oraz ES [od miekkiej strony].

13:00 / 17:00

Lean UX

Lean UX: Kiedy Piękna, a kiedy Bestia? - Wprowadzenie do metody
Joanna Ostafin
linkedin.com/in/joannaostafin/

Podczas warsztatu poznamy metodę Lean UX i dowiemy się, kto poza UX designerem powinien być zaangażowany w proces (uwaga, spojler: i czemu wszyscy?), doświadczymy jak wygląda proces w praktyce oraz jakie zdarzają się problemy w jego trakcie i jak można sobie z nimi radzić.

Na koniec zastanowimy się, jak leanowo wdrożyć podejście do pracy swojego zespołu.

22 WRZEŚNIA - DZIEŃ 2/2

Sala A

9:00 / 13:00

Samoorganizacja w świecie VUCA

Zewnętrzny świat vuca, a wewnętrzna kultura organizacyjna
Justyna Jettka
linkedin.com/in/justyna-jettka/

Biznes jest odpowiedzią na potrzeby ludzi. Tworzenie produktu / usługi zainicjowane jest przez człowieka i dla człowieka BIZNES = CZŁOWIEK.

Podczas warsztatu poznacie zasady tworzenia, rozwoju i ewolucji produktów / usług, z których klienci będą chcieli korzystać. W czasie symulacji nauczycie się, jak unikać błędów, oceniać oraz interpretować sygnały płynące z rynku.

Obecnie żyjemy w świecie VUCA, który jest:

  • nieuchwytny / Volatile
  • niepewny / Uncertain
  • złożony / Complex
  • niejednoznaczny / Ambiguous

Nasza codzienność zmienia się nieustannie, dlatego warto nauczyć się wyczuwać i przystosowywać działania do otaczającej nas rzeczywistości.

Niezbędną podstawą w procesie wyczuwania jest zdolność organizacji do nieustannej adaptacji, a zarazem tworzenie kultury organizacyjnej, dzięki której ludzie będą mieli możliwość eksperymentowania oraz konfrontacji pomysłów z szybko zmieniającym się rynkiem.

Celem warsztatu jest zainicjowanie uważności oraz przekazanie praktycznych metod wsłuchiwania się w głos klientów i pracowników.

 

13:00 / 17:00

Od wizji do backlogu

Od wizji do backlogu, czyli Product Owner i User Story Mapping
Katarzyna Radziejewska
linkedin.com/in/katarzyna-radziejewska-0287b812b/

Warsztat przeznaczony jest dla osób zainteresowanych budowaniem produktu w Scrumie i początkujących Produkt Ownerow. Dotyczy projektowania wspólnego rozumienia produktu poczynając od wizji, kończąc na pielegnacji backlogu.

  • Definiowanie typów użytkowników
  • Przekładanie założeń na ścieżkę użytkownika
  • Priorytetyzacja user stories
  • Podstawy zarzadzania backlogiem w trakcie developmentu

Sala B

9:00 / 13:00

Agile Liberators Masterminds

Warsztaty Mastermind dla wymiany doświadczeń i wspólnego rozwiązywania problemów
Mariusz Orzelski
linkedin.com/in/mariuszorzelski/

Warsztaty Mastermind dla wymiany doświadczeń i wspólnego rozwiązywania problemów zespołowych i organizacyjnych dla Scrum Masterów, Agile Coachów oraz Agile Managerów wykorzystujące techniki Liberating Structures. Zyskasz klarowność, kreatywne wglądy i strategie jak rozwiązać realne problemy – których być może nawet nie dostrzegasz. Zapewne też odkryjesz nowe i adekwatne sposoby rozwijania kultury Agile, samoorganizacji czy szczęścia zespołów. To wszystko w kilka godzin dzięki inspiracji innych oraz metodom które wyzwalają wszystko co najlepsze. Przy okazji poznasz więcej facylitację oraz wybrane techniki Liberating Structures.

13:00 / 17:00

Scrum Simulation

Scrum Simulation: planning, collaboration with product owner and reality
Janina Łaszkiewicz
linkedin.com/in/janinalashkevich/

More details https://scrumcardgame.com

Scrum Simulation – is an interactive workshop full of games and experience. It will be insightful and educative for experienced scrum masters as well as people who were working in scrum environment for a while.

We will start with workout of Standup meeting using “Standup from Hell” game, discussing how to deal with destructive behaviors on standup.

Our main part will be playing ScrumCard game, simulating and discussing the planning sessions, team strategy on performing tests during the sprint and how team performance and communication style affects the collaboration and trust with Product Owner.

All games will be available to download and use in your own teams and companies.

Nie czekajmy na budżety firm

Dzielmy się wiedzą, niezależnie, w weekendy, wieczory, wzrastajmy poprzez uczenie siebie oraz innych.
Tylko tak osiągniemy sukces jako społeczeństwo.

Pytania?

Zapraszam do zadawania pytań.