SCrum Warsaw
Workshop #2

14-15 grudnia

Centrum Konferencyjne | ul. Zielna 37 | Warszawa

Add to Calendar

Niezależne warsztaty Scrum/Agile/Turkus/Samoorganizacja
To jest MasterClass - 3 godzinne piguły wiedzy.

Dobrze przygotowany 3 godzinny warsztat daje więcej WARTOŚCI niż całodniowe szkolenie.
Mateusz Żeromski
#agiletothebone

Dlaczego?

Od kogo mamy się uczyć? Najlepiej do specjalistów, od ludzi z wiedzą, głęboką w danym temacie. Scrum Warsaw to niezależna przestrzeń, kuźnia wiedzy, warsztat nad warsztaty. Szukamy wartości.

Idea

Stworzenie przestrzeni pozwalającej zrealizować idee „multilearning” w dużej skali. Poszukujemy specjalistów chętnych do dzielenia się wiedzą. Ci specjaliści są wśród nas.

14 GRUDNIA - 1 DZIEŃ

SALA 1

9:00 - 12:45

Turkusowe Samozarządzanie​

Przetestuj Turkusowe Samozarządzanie: Od EGO-zespołu Do ECO-Zespołu
Marek Wzorek
linkedin.com/in/marek-wzorek/

Podczas warsztatu przetestujesz i poczujesz na własnej skórze jak to jest pracować w samozarządzającym się zespole. Zbudujesz wspólnie z innymi uczestnikami warsztatu przykładową firmę i przeprowadzisz trzy kluczowe spotkania które pozwolą Ci budować samozarządzającą się organizację:

– spotkanie dzienne (Daily) na którym doświadczysz jak szybko i sprawnie omówić najważniejsze sukcesy i nauki codziennej pracy oraz wymienisz się sprawnie wiedzą w zespole,

– spotkanie strategiczne (SAR – Strategic Attention Review) podczas którego będziesz mógł dokonać znaczących zmian, na przykład zmienić swoją rolę w organizacji lub zmienić strukturę firmy.

Poza tym, dowiesz się jakie są 3 filary turkusowych organizacji i jak transformować kulturę firmę do turkusowej organizacji, między innymi z wykorzystaniem metody Od EGO-Zespołu Do ECO-Zespołu oraz wykorzystywać Układ Solarny jako elastyczną i turkusową strukturę organizacyjną

SALA 2

9:00 - 12:45

Od wizji do backlogu

Od wizji do backlogu, czyli Product Owner i User Story Mapping
Katarzyna Radziejewska
linkedin.com/in/katarzyna-radziejewska-0287b812b/

Warsztat przeznaczony jest dla osób zainteresowanych budowaniem produktu w Scrumie i początkujących Produkt Ownerow. Dotyczy projektowania wspólnego rozumienia produktu poczynając od wizji, kończąc na pielegnacji backlogu.

  • Definiowanie typów użytkowników
  • Przekładanie założeń na ścieżkę użytkownika
  • Priorytetyzacja user stories
  • Podstawy zarzadzania backlogiem w trakcie developmentu

SALA 1

13:15 - 17:00

Buduj jak Scrum Master

Buduj zespół jak Scrum Master
Mateusz Żeromski
linkedin.com/in/mzeromski/

Scrum do działania potrzebuje spójnego i wydajnego zespołu. Każda aktywność Scrum’a buduje wartości zespołowe – lecz to za mało aby z grupy osób zrobić jedność. Na warsztacie zaprezentuję co najmniej 3 narzędzia jakimi można się wspierać w codziennej pracy. Warsztat skierowany do: Liderów Zespołu, Scrum Masterów, Kierowników Projektu/Zespołu, Członków Zespołu.

  • Poruszane tematy: 
  • dopasowanie osobowościowe, 
  • dysfunkcje zespołowe, 
  • budowniczy zespołu, 
  • zespół żyje

SALA 2

13:15 - 17:00

eXpoloracja wiedzy

Kiedy wymagania są wystarczająco dobrze zdefiniowane?
Rafał Maciąg
linkedin.com/in/rafalmaciag/

W jaki sposób zbierać wymagania? Kiedy wymagania są wystarczająco dobrze zdefiniowane? W jaki sposób przeprowadzić dyskusję (brainstorming) w zespole by efektywnie eksplorować nieodkrytą wiedzę? Na warsztacie wprowadzimy do różnych metod/technik zbierania wymagań: EventStorming, EventModeling, Specification by example i Ghierkin, Mockups. Powiemy również o powiązaniu z metodykami takimi jak DDD/BDD oraz filozofią stojącą za CQRS oraz ES [od miękkiej strony].

15 GRUDNIA - 2 DZIEŃ

SALA 1

9:00 - 12:45

Nexus w teorii i praktyce

Czyli jak skalować Scruma bez utraty Scruma. Koordynacja kilku zespołów nad jednym projektem.
Michał Januszewski
linkedin.com/in/m-januszewski/

Warsztat przeznaczony dla Scrum Masterów, którzy już posiadają doświadczenie i chcieliby dowiedzieć się jak poradzić sobie w projektami wymagającymi skalowania zespołów. Podczas warsztatu przetrenujemy:

 

– rozbudowane eventy scruma,

– tryb i role Nexus Integration Team,

– budowę celów sprintu,

– problemy zintegrowanego przyrostu

 

– inne problemy powodowane skalowaniem.

SALA 2

9:00 - 12:45

Marketing Driven Product Ownership

Co o marketingu powinien wiedzieć każdy Właściciel Produktu aby rynek kształtować, zamiast przez rynek być kształtowanym
Kamil Sikora
linkedin.com/in/khttps://www.linkedin.com/in/kamil-s-b50b38171/amil-s-b50b38171/

Marketing Driven Product Ownership – Toolbox.

 Właściciel Produktu dba o maksymalizację wartości produktu.

Marketing, jako dyscyplina, zajmuje się budowaniem wartości dla klienta.

 Na rynku trudno o dobrego Właściciela Produktu. Jeszcze trudniej o dobrego specjalistę ds. marketingu. Przypadek? Powiedzmy.

W trakcie tego intensywnego, trzygodzinnego warsztatu będziemy pracować nad kilkoma różnymi produktami. Każdy z nich będzie osadzony w pewnym kontekście oraz otoczeniu konkurencyjnym, zaś każdej z historii (produktowych) towarzyszyć będzie inny rodzaj wyzwania. Tak „spreparowane” okoliczności posłużą nam nie tylko za tło do wprowadzenia i omówienia kluczowych zjawisk/terminów mikroekonomii oraz marketingu – przestawione zostaną różne postawy i strategie charakterystyczne dla dobrych, jak również dla złych Właścicieli Produktów. Niezbędny do tego będzie dla nas wspomniany już, wyraźny kontekst – nie każdy produkt, nie każde otoczenie rynkowe i nie każda organizacja (na różnych etapach swojego rozwoju) będą współgrać z niektórymi podejściami do rozwoju i odpowiedzialności za rozwój produktu.

 Warsztat odwołuje się przede wszystkim do fundamentów – ma na celu zbudować i/lub umocnić zrozumienie rynku i relacji pomiędzy produktem a otoczeniem. W braku tego kluczowego wyczucia można dostrzegać większości porażek produktowych. Słaby Właściciel Produktu, wyposażony w dziesiątki technik oraz narzędzi, osiągnie spektakularne porażki. Nie ma jednocześnie niczego złego w porażkach – musimy jednak rozumieć charakter każdej z nich i być świadomym dla kogo, w aktualnym rozdaniu, była ona na rękę.

Próg wejścia? Brak. Dla kogo? Dla wszystkich:

* Dla Właścicieli produktu? Bez wątpienia.

* Dla Developerów? Oczywiście – kto jeśli nie developer miałby trzymać rękę na pulsie i sugerować Właścicielowi Produktu potencjalne możliwości?

 

* Dla osób, których Agile nie interesuje? Pewnie! Zwinni czy nie – dla złych decyzji produktowych nie ma wymówek.

SALA 1

13:15 - 17:00

Samoorganizacja w ciągle zmiennym świecie VUCA

Pędzący świat VUCA, a potrzeba optymalnej kultury organizacyjnej.
Justyna Jettka
linkedin.com/in/justyna-jettka/

Biznes jest odpowiedzią na potrzeby ludzi. Tworzenie produktu / usługi zainicjowane jest przez człowieka i dla człowieka BIZNES = CZŁOWIEK.

Podczas warsztatu poznacie zasady tworzenia, rozwoju i ewolucji produktów / usług, z których klienci będą chcieli korzystać. W czasie symulacji nauczycie się, jak unikać błędów, oceniać oraz interpretować sygnały płynące z rynku.

Obecnie żyjemy w świecie VUCA, który jest:

nieuchwytny / Volatile

niepewny / Uncertain

złożony / Complex

niejednoznaczny / Ambiguous

Nasza codzienność zmienia się nieustannie, dlatego warto nauczyć się wyczuwać i przystosowywać działania do otaczającej nas rzeczywistości.

Niezbędną podstawą w procesie wyczuwania jest zdolność organizacji do nieustannej adaptacji, a zarazem tworzenie kultury organizacyjnej, dzięki której ludzie będą mieli możliwość eksperymentowania oraz konfrontacji pomysłów z szybko zmieniającym się rynkiem.

Celem warsztatu jest zainicjowanie uważności oraz przekazanie praktycznych metod wsłuchiwania się w głos klientów i pracowników.

SALA 2

13:15 - 17:00

Balanced scorecard

Gdzie szukać wartości? Czyli efektywne zarządzanie strategiczne w modelu Balanced Scorecard w korelacji z lean management.
Marek Krzysiak
linkedin.com/in/marekkrzysiak/

·        W globalnym biznesie najważniejsze jest umiejętne wykorzystanie zasobów, analiza, planowanie i szybkie reagowanie na zmiany, wewnętrzne i zewnętrzne. Problemem jest wybór narzędzi i wskaźników. W dobie softu AI/RPA nadal strategie tworzą ludzie. Czym jest strategia i dlaczego jest taka ważna i gdzie uzyskać wartość dodaną – od klienta czy pracownika, zwłaszcza w cyfrowym nanoświecie. W trakcie ćwiczeń zapoznacie się z narzędziem, dającym mocne wsparcie w wielu obszarach. 

 

      ADRESACI SZKOLENIA: 

 

      Zakres i materiał szkolenia przeznaczony jest dla kadry menedżerskiej, dyrektorów oddziałów i pozostałych menedżerów/kierowników (np. właścicieli procesów/programów), których zadania związane są głównie z tworzeniem, modyfikowaniem i współrealizacją inicjatyw strategicznych w dłuższej perspektywie czasowej, zarządzaniem wydzielonymi jednostkami podległymi, mającymi wpływ na realizacje zadań kompleksowych oraz podejmujących decyzje strategiczne. A także dla wszystkich, którzy posiadają firmę, lub planują jej założenie.

Nie czekajmy na budżety firm

Dzielmy się wiedzą, niezależnie, w weekendy, wieczory, wzrastajmy poprzez uczenie siebie oraz innych.
Tylko tak osiągniemy sukces jako społeczeństwo.

Pytania?

Zapraszam do zadawania pytań.